Sankt Petersburg po polsku - Wycieczki z przewodnikiem polskojęzycznym

Zwiedzanie

Zwiedzanie

Zwiedzanie z przewodnikiem małą grupa jest zawsze lepsze, przede wszystkim jest łatwe, szybkie i wygodne.
Z małą grupa lepiej poruszać się po mieście, łatwiej parkować mały samochód, również z taka grupa jest lepszy kontakt, dlatego lepiej dociera informacja. Mała grupa zawsze jest bardziej zgrana i zmobilizowana, bo to zazwyczaj jest jedna rodzina lub koledzy czy znajomi. Wówczas mniej czasu poświęca się na posiłki, na zbiórkę i na poruszanie się po mieście, w muzeach i galeriach sztuki, które w sezonie są także przepełnione przez turystów. Stare miasto w Petersburgu jest olbrzymie. Ono rozlega się nie tylko na lewym brzegu rzeki Newy w okolicach Newskiego prospektu, ale i na prawym brzegu i wyspach miasta, dlatego do zwiedzania niezbędny jest samochód, którym łatwo podjechać do rozrzuconych na odległości kilku kilometrów zabytków. Podczas takiej wycieczki objazdowej proponuje się do 10 drobnych przystanków 3-5 minutowych (żeby rozprostować nogi i wykonać zdjęcia). Przystanki proponuje się w najbardziej słynnych miejscach historycznych (plac Pałacowy, plac Ostrowskiego, krążownik Aurora), przy zespołach architektonicznych (plac sztuk, plac Św. Izaaka, plac przy katedrze p.w. Matki Bożej Kazańskiej), w punktach widokowych (cypel wyspy Wasilewskiej, sfinksy egipskie).
Aby poczuć atmosferę Petersburga podczas przystanku na placu Ostrowskiego przy teatrze Aleksandryjskim, dla turystów proponuje się mały spacer, najpierw do pomnika Katarzyny Wielkiej, gdzie opowiada się o 11 faworytach Katarzyny, przedstawionych na pomniku, a później spacer w kierunku Newskiego Prospektu do słynnego sklepu kupców braci Jelisiejewow, wnętrze którego zachowało atmosferę Petersburskiego stylu modern (secesja).
Aby poczuć klimat Petersburga należy pospacerować po starym mieście, przejść się Newskim Prospektem, wzdłuż kanałów i rzek wyłożonych różowym karelskim granitem (wybrzeże rzeki Mojki, i rzeki Fontanki, kanału Gribojedowa), zwiedzić jego piękne ogrody, np. Letni i Aleksandryjski. Można udać się do pałaców carskich w mieście (pałac Zimowy, główny kompleks Ermitaża) i za miastem (pałace w Carskim Siele, Peterhofie, Pawłowsku, Gatchinie i Oranienbaumie). Warto obejrzeć pałace Wielkich Książąt Romanowów oraz pałace szlachty carskiej (pałac Wielkiego Księcia Władimira, pałac W.K. Konstantego w Strelnie, pałac rodziny Jusupowow).
Ciekawe są wnętrza cerkwi i soborów prawosławnych, wśród których warto zobaczyć: katedre p.w. Św. Izaaka Dalmatyńskiego (uznaje się ją za jedną z najpiękniej udekorowanych i największych katedr na świecie), cerkiew Zbawiciela na Krwi ,katedrę p.w. Matki Bożej Kazańskiej.
Aby poczuć atmosferę dużego miasta nad Bałtykiem, warto wyjechać za miasto na piaszczyste plaże, otoczone sosnowymi lasami. Tak właśnie wygląda północny brzeg przesmyku Karelskiego zatoki Fińskiej, gdzie znajdują się miejscowości wypoczynkowe: Solniecznoje, Komarowo, Zielenogorsk, Repino. Kiedyś nazywano je Fińskim Krymem.
A nawet sam wyjazd do Peterhofu sprawi Państwo przyjemność zobaczyć Bałtyk na odległości 30 km od miasta. Od Peterhofu jest już niedaleko do Kronsztatu, który znajduje się w centrum zatoki Fińskiej na wyspie Kotlin, z której otwiera się panorama całej zatoki i miasta. Po grobli tamy przez Kronsztat można przejechać z jednego brzegu zatoki na drugi.

Aby poczuć atmosferę Wenecji Północy albo Północnego Amsterdamu, trzeba koniecznie przepłynąć się rzekami i kanałami Petersburga. Liczne jego mosty (ponad 360) i niezwykła architektura miasta, jego granitowych wybrzeży rzek i kanałów zupełnie inaczej wygląda z poziomu wody.
Niewątpliwą atrakcją są rejsy po rzekach i kanałach. Przystanie znajdują się przy Newskim Prospekcie nad Mojką, kanałem Gribojedowa i Fontanką.
Wspaniałych wrażeń dostarcza też obserwowanie podnoszenia mostów na Newie około 1.30 (dokładną rospiskę warto sprawdzić wcześniej, na każdym moście jet tabliczka ze stosowną informacją). Świetny widok jest np. z nadbrzeża przy Jeźdźcu Miedzianym. Trzeba jednak uważać, bo metro już wtedy nie jeździ i można zostać po drugiej stronie rzeki do rana.