Sankt Petersburg po polsku - Wycieczki z przewodnikiem polskojęzycznym

Teatry

Teatrów w Sankt-Petersburgu jest ponad 100, nie bez powodu nazywaja Sankt-Petersburg kulturalną i teatralną stolicą Rosji. Pierwszy teatr w mieście powstał według dekretu rosyjskiej imperatorki Elżbiety w 1756 roku,a najstarszy budynek teatru, który zachował się do naszych czasów od wieku 18 powstał w roku 1785 za czasów Katarzyny Wielkiej i na jej rozkaz, i to jest teatr Ermitażowy. Wiekszosc teatrów miasta dzieli się na dramatyczne, opery i baletu, komedyjne, muzyczne, lalek.

Petersburg również jest stolicą światowego baletu. Właśnie tutaj jeszcze w połowie 19 wieku przyjechal słynny francuski mistrz baletu Mariusz Petipa, tancerz, pedagog i reżyser baletu i zalożyl Peterburską Szkołę Imperatorskiego Baletu, obecnie to jest Peterburska Akademia Baletu imienia baletnicy Waganowej.
Do dziś w Peterburgu funkcjonują 4 teatry opery i baletu (Maryjski, Michajłowski, Ermitażowy Aleksandrinski), gdzie tradycyjnie w maju odbywa się międzynarodowy festiwal baletu.
Bardzo popularne w Petersburgu są również teatry muzyczne i sale koncertowe: Operetka Petersburska, teatr LDM, teatr Buff, Music Hall, duża i mała sala Filharmonii Petersburskiej, Kapella, teatry pałacowe, pałacu Jusupowow i Bielosielskich-Bielozerskich.

Bilety można zamawiać przez Internet, lub kupować w przedsprzedaży, np. w kasach teatralnych przy stacjach metra. Wejściówki można zdobyć na godzinę przed spektaklem u administratora teatru.