Sankt Petersburg po polsku - Wycieczki z przewodnikiem polskojęzycznym

Muzea

W Sankt-Petersburgu i okolicach jest ponad 200 muzeów. Najbardzej znane i odwiedzane przed turystow są muzea sztuki: znany na cały świat Ermitaż (ponad 3 miliony exponatów) i największe w świecie muzeum sztuki Rosyjskiej - Państwowy Sankt-Petersburgskie muzeum sztuki Rosyjskiej (ponad 400 tys. exponatów), trzecie muzeum sztuki to prywatne muzeum Faberze, gdzie można zobaczyć 11 oryginalnych jaj Faberze i jeszcze 40 tys. exponatów, głownie sztuki jubilerskej końca 19 i początku 20 wieku. W 2016 roku Sankt Petersburg odwiedziło 5 milionow turystów i prawie każdy miał w swoim programie zaznaczoną wizytę do Ermitażu.

Najchętnej turyści odwiedzają Petersburgskie pałace, to są historyczne muzea wnętrz: w mieście pałac Jusupowów, gdzie w 1916 roku równo 100 lat temu był zabity Grigorij Rasputin i pałac Stroganowów na Newskim prospekcie, a za miastem pałace letnich rezydencji carskich: Pałac Katarzyny w Carskim Siele, Wielki pałac Piotra Pierwszego w Peterhofie, palace Pawła Pierwszego w Pawłowsku i Gatcinie. Petersburg słynie ze swoich świątyń soborow (katedr), i cerkiew, niektóre z nich funkcjonują głownie jako muzea, dlatego że, po Drugiej Wojnie Światowej państwo radzieckie odrestaurowało uszkodzone w okresie oblężenia leningradzkiego prawosławne światynie. Do nich należą: Katedra Św.Izaaka, cerkiew Zbawiciela na Krwi, sobór Św. Piotra i Pawła, Katedra Matki Bożej Kazańskiej, klasztor Aleksandra Newskiego, cerkiew Św. Mikołaja, klasztor Smoleński.

Nasze miasto pod względem religijnym jest miastem kosmopolitycznym, mamy 6 kościołów katolickich, dwa meczety, dwie synagogi, świątynie buddyjska i ok. 500 parafi prawosławnych. Samo nasze miasto pod względem architektury jest muzeum pod otwartym niebem, i najlepej zwiedza się go z poziomu wody jego licznych rzek i kanalow(65), zabaczywszy jego liczne mosty (ponad 360) i wybrzeża, wyłożone granitem, z piekną architekturą, ogrodami, pałacami i cerkwiami, można dowiedzieć się dlaczego Sankt-Petersburg nazywają Wenecją Połnocy.